Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kouřová vlečka Prometheus na Io

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Co se to děje na Jupiterovu měsíci Io? Na tomto barevném kompozitním obrázku z kosmické sondy Galileo, která byla družicí Jupiteru od roku 1995 do 2003, jsou na Jupiterovu vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. Na obrázku nahoře se nad okraj Io zvedá modravá vlečka sopečných zplodin asi 140 kilometrů vysoko nad povrchem vulkanické kaldery známé jako Pillan Patera. Uprostřed obrázku, poblíž rozhraní světla a stínu se zvedá prstencovitá vlečka zplodin Prometheus asi 75 kilometrů vysoko nad Io, a přitom vrhá stín pod vulkanický otvor. Vlečka zplodin Prometheus pojmenovaná podle řeckého boha, který smrtelníkům daroval oheň, je vidět na všech snímcích, které byly kdy pořízeny, včetně průletů sond Voyager v roce 1979, což znamená, že tato erupce byla trvale aktivní přinejmenším 18 let. Digitálně zaostřený snímek Io nahoře byl původně pořízen v roce 1997 ze vzdálenosti asi 600 000 kilometrů. Nedávná analýza dat ze sondy Galileo odhalila důkazy pro magmatický oceán pod povrchem Io.

Štítky: Io, Sopka, Prometheus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »