Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messierův maratón

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na této akční scéně jsou červená světla nočního vidění, zelená laserová ukazovátka, stativy a dalekohledy se slabými siluetami srdnatých pozorovatelů, kteří se dostavili na 10. každoroční Íránský Messierův maraton. Dokončení maratonu vyžaduje napozorování všech 110 objektů z katalogu Charlese Messiera, francouzského astronoma z 18. století, v jediném impozantním běhu od soumraku do svítání. I když se to zdá obtížné, tak často se nabízí vhodná data o víkendech, kdy mohou maratónci na severní polokouli dokončit tento úkol, nejlépe za skoro bezměsíčných nocí kolem jarní rovnodennosti. Tato skupina asi 150 astronomických nadšenců s Mléčnou dráhou v pozadí proběhla svůj maraton 2011 za jedné takové dubnové noci z pouštní oblasti Seh Qaleh ve východním Íránu. Když na obrázek umístíte kurzor, tak se nad jejich odlehlým a velmi tmavým pozorovacícm místem objeví mapa noční oblohy. Sledujte zelený laserový paprsek k objektům Messierova katalogu (například M8) poblíž galaktického středu. Astronom a dřívější organizátor maratónu Babak Tafreshi vytvořil z této letošní události video Pozorovatelé nebe.

Štítky: Mléčná dráha, Iran, Messier marathon, Se qaleh, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »