Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z neobyčejné galaxie Centaurus A

Uznání: ESO/WFI (visible); MPIfR/ESO/APEX/A. Weiss et al. (microwave); NASA/CXC/CfA/R. Kraft et al. (X-ray); Inset: NASA/TANAMI/C. Müller et al. (radio)

Galaxii Centaurus A na tomto kompozitním snímku rozsvěcují výtrysky proudící plazmy vyvrhované centrální černou dírou hmotné spirální galaxie. Výtrysky, které vyvěrají z Cen A jsou delší než milión světelných let. Jak vlastně centrální černá díra do ní padající hmotu vyvrhává zatím není známo. Výtrysky po vyčištění galaxie nafukují velké rádiové bubliny, které nejspíše září milióny let. Pokud rádiové bubliny zase vybudí nějaká procházející fronta, tak se mohou rozzářit i za miliardy let. Rentgenové světlo je na kompozitním snímku nahoře vidět modře, zatímco mikrovlny jsou vidět v oranžové barvě. Vložený obrázek v rádiovém záření ukazuje nově zobrazený, nejvnitřnější světelný rok centrálního výtrysku, který doposud nebyl do takových podrobností zachycen.

Štítky: Galaxie, Výtrysk, Cen A


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »