Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Půlnoční zatmění Slunce

Uznání a copyright: Catalin Beldea (Stiinta si Tehnica Team)

Při druhém částečném zatmění Slunce 1. června byl stín novu vržen na zemi půlnočního slunce. Snímek této geocentrické nebeské události nad Arktickým kruhem byl pořízen kolem půlnoci z vrcholu Kaunispää v Laponsku v severním Finsku. Místní sobi mohli pozorovat jak se Měsíc se Sluncem na severním obzoru spolu nad mraky objímají. Zatmění bylo také vidět z částí Aljašky a Kanady, začalo při východu slunce na Sibiři a v severní Číně v 19:25 UT a skončilo 3,5 hodiny později severně od Newfoundlandu v Atlantickém oceánu. Je pozoruhodné, že jen o jednu lunaci později se stín novu 1. července zase dotkne Země při částečném zatmění Slunce, přičemž viditelnost bude omezena na poměrně malou oblast v Antarktickém oceánu. Po červencovém zatmění pak bude následovat čtvrté a letošní poslední částečné zatmění Slunce 25. listopadu 2011. Toto zatmění bude vidět z jižní země půlnočního slunce..

Štítky: Partial solar eclipse, Midnight, Lapland, Finland, Reindeer


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »