Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Robert Gendler (Processing), Ryan Hannahoe (Acquisition)
Additional data from the ESO/Danish 1.5m telescope at La Silla, Chile (R.Gendler, J.-E.Ovaldsen, C.Thöne, C.Feron).

Klenot jižní oblohy, Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), též známá jako NGC 3372, měří přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší galaxii. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu je i mlhovina v Lodním kýlu snadno vidět neozbrojeným okem a to i přes pětinásobnou vzdálenost 7500 světelných let. Tento nádherný teleskopický portrét ukazuje pozoruhodné podrobnosti v této oblasti zářivých filamentů mezihvězdného plynu a temných mračen kosmického prachu. Zorné pole má úhlový průměr širší než je úhlový průměr úplňku, a v mlhovině pokrývá přes 100 světelných let. Mlhovina v Lodním kýlu (Carina) je domovem mladých, velice horkých hvězd, včetně stále záhadné proměnné Eta Carinae, hvězdy s hmotností hodně přes sto Sluncí. Eta Carinae je nejjasnější hvězda vlevo, poblíž prachové mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco Eta Carinae samotná může být na pokraji výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky naznačují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu byla učiněnou továrnou na supernovy.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Porodnice hvězd, Ngc3372


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »