Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Javier Algarra

Nebeská předehra k dnešnímu slunovratu, úplné zatmění Měsíce 15. června, bylo jedno z nejdelších v posledních letech. Bylo také jedním z nejtmavších, ale ne zcela. Dokonce i během totality bylo možno vidět na noční hvězdné obloze temný červený měsíční kotouč, jak odráží zčervenalé světlo dopadající na jeho povrch. Z lunární perspektivy by byla vidět rudě osvětlená silueta Země všemi západy a východy kolem jejího okraje. Na tomto ostrém portrétu zatmělého Měsíce z Granady ve Španělsku měsíční okraj odráží modravý nádech, jak se začíná vynořovat z plného stínu Země. Modřejší světlo je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale má původ v paprscích slunečního světla, které procházejí vrstvami vysoko v horní stratosféře. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje červené světlo a propouští modré odstíny.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Spain, Tle, Blue fringe, Granada


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Capu di Muru

Tohle místo je jedno z pár u korsického Ajaccia, kde se dá nafotit noční obloha bez smogu okolních vesnic a měst. Na pláž jsem se dostal za cca hodinu a půl od silnice. Hladina byla rozbouřená a kapky vody párkrát dosáhly i na stativ, ale celkových cca 20 minut na popředí vodu dokonale zklidnilo.

Další informace »