Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Javier Algarra

Nebeská předehra k dnešnímu slunovratu, úplné zatmění Měsíce 15. června, bylo jedno z nejdelších v posledních letech. Bylo také jedním z nejtmavších, ale ne zcela. Dokonce i během totality bylo možno vidět na noční hvězdné obloze temný červený měsíční kotouč, jak odráží zčervenalé světlo dopadající na jeho povrch. Z lunární perspektivy by byla vidět rudě osvětlená silueta Země všemi západy a východy kolem jejího okraje. Na tomto ostrém portrétu zatmělého Měsíce z Granady ve Španělsku měsíční okraj odráží modravý nádech, jak se začíná vynořovat z plného stínu Země. Modřejší světlo je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale má původ v paprscích slunečního světla, které procházejí vrstvami vysoko v horní stratosféře. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje červené světlo a propouští modré odstíny.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Spain, Tle, Blue fringe, Granada


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »