Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo zatmělého Měsíce

Uznání a copyright: Javier Algarra

Nebeská předehra k dnešnímu slunovratu, úplné zatmění Měsíce 15. června, bylo jedno z nejdelších v posledních letech. Bylo také jedním z nejtmavších, ale ne zcela. Dokonce i během totality bylo možno vidět na noční hvězdné obloze temný červený měsíční kotouč, jak odráží zčervenalé světlo dopadající na jeho povrch. Z lunární perspektivy by byla vidět rudě osvětlená silueta Země všemi západy a východy kolem jejího okraje. Na tomto ostrém portrétu zatmělého Měsíce z Granady ve Španělsku měsíční okraj odráží modravý nádech, jak se začíná vynořovat z plného stínu Země. Modřejší světlo je stále filtrováno zemskou atmosférou, ale má původ v paprscích slunečního světla, které procházejí vrstvami vysoko v horní stratosféře. Toto světlo je zbarveno ozónem, který absorbuje červené světlo a propouští modré odstíny.

Štítky: Východ slunce, Lunární zatmění, Západ slunce, Spain, Tle, Blue fringe, Granada


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »