Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Velký vůz je nejznámější a snadno rozpoznatelný asterismus na severní obloze, i když někdo může vidět pluh. Nicméně v každém případě, pokud položíte kurzor na tuto důmyslně poskládanou mozaiku z 24 snímků, tak uvidíte jména hvězd a dobře známé spojnice. Vpravo nahoře je Dubhe, alfa mateřského souhvězdí Velká medvědice. Ta spolu s beta hvězdou Merak pod ní vytváří spojnici mířící k Polárce a k severnímu hvězdnému pólu, už mimo horní okraj tohoto pole. Za pozornost také stojí tradiční pozorovatelská zastávka hvězda Mizar, druhá zleva v oji vozu, která se zřetelně blízkou hvězdou Alcor tvoří vizuální dvojhvězdu vhodnou pro zkoušku zraku. V tak dobře známém poli hvězd jsou také útvary z Messierova katalogu. Stáhněte si snímek s vyšším rozlišením a můžete pátrat po výtečných ukázkách některých Messierových vzdálených spirálních galaxií i po místní sově.

Štítky: Prach, Souhvězdí, Asterismus, Big dipper, Ursa major, Cirrus, Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Dubhe, Phecda, Merak, Mouse over


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »