Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Velký vůz je nejznámější a snadno rozpoznatelný asterismus na severní obloze, i když někdo může vidět pluh. Nicméně v každém případě, pokud položíte kurzor na tuto důmyslně poskládanou mozaiku z 24 snímků, tak uvidíte jména hvězd a dobře známé spojnice. Vpravo nahoře je Dubhe, alfa mateřského souhvězdí Velká medvědice. Ta spolu s beta hvězdou Merak pod ní vytváří spojnici mířící k Polárce a k severnímu hvězdnému pólu, už mimo horní okraj tohoto pole. Za pozornost také stojí tradiční pozorovatelská zastávka hvězda Mizar, druhá zleva v oji vozu, která se zřetelně blízkou hvězdou Alcor tvoří vizuální dvojhvězdu vhodnou pro zkoušku zraku. V tak dobře známém poli hvězd jsou také útvary z Messierova katalogu. Stáhněte si snímek s vyšším rozlišením a můžete pátrat po výtečných ukázkách některých Messierových vzdálených spirálních galaxií i po místní sově.

Štítky: Prach, Souhvězdí, Asterismus, Big dipper, Ursa major, Cirrus, Alkaid, Mizar, Alioth, Megrez, Dubhe, Phecda, Merak, Mouse over


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (5268) Cernohorsky

Snímek stopy planetky (5268) Cernohorsky Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka o efemeridové jasnosti 15.8 magnitudy se nacházela v souhvězdí Pegasa. Po obloze se pohybovala rychlostí 0.36 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 1.121 au od Země a 2.014 au od Slunce. Objevil ji v roce 1971 dr. Luboš Kohoutek v Bergedorfu a pojmenoval ji po českém fyzikovi a pedagogovi Martinu Černohorském (nar. 1923), svém učiteli na Masarykově univerzitě. Autor snímku si považuje za čest, že na stejné univerzitě o více než dvacet let později, byl tehdy docent Černohorský i jeho vzdělavatelem.

Další informace »