Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Akropolis

Uznání a copyright: Elias Politis

Úplná fáze zatmění Měsíce 15. června trvala úctyhodných 100 minut. Tento kompozitní obrázek ze sekvence snímků digitální kamerou pokrývá celé zatmění a sleduje, jak měsíční kotouč opisoval oblouk nad Akropolis v řeckých Aténách. Je skutečností, že řecký astronom Aristarchus už v letech kolem 270 př.Kr. také sledoval trvání měsíčních zatmění, ovšem bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto s využitím geometrie odvodil z délky trvání zatmění jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce v jednotkách poloměru Země. Současný řecký astronom Elias Politis nazval studii tohoto dlouhého zatmění a související youtube video jako "Acropoclipse".

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle, Acropolis


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »