Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Akropolis

Uznání a copyright: Elias Politis

Úplná fáze zatmění Měsíce 15. června trvala úctyhodných 100 minut. Tento kompozitní obrázek ze sekvence snímků digitální kamerou pokrývá celé zatmění a sleduje, jak měsíční kotouč opisoval oblouk nad Akropolis v řeckých Aténách. Je skutečností, že řecký astronom Aristarchus už v letech kolem 270 př.Kr. také sledoval trvání měsíčních zatmění, ovšem bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto s využitím geometrie odvodil z délky trvání zatmění jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce v jednotkách poloměru Země. Současný řecký astronom Elias Politis nazval studii tohoto dlouhého zatmění a související youtube video jako "Acropoclipse".

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle, Acropolis


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »