Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Alfa Centauri: Nejbližší hvězdná soustava

Uznání: 1-Meter Schmidt Telescope, ESO

Ke Slunci nejbližší hvězdná soustava je Alfa Centauri. Soustava se skládá se tří hvězd a ta nejslabší, zvaná Proxima Centauri, je ve skutečnosti nejbližší hvězdou. Nejjasnější hvězdy Alfa Centauri A a B tvoří blízkou dvojhvězdu, jelikož je od sebe dělí jenom 23 násobek vzdálenosti Země - Slunce, což je jen o málo více, než je vzdálenost Uranu od Slunce. Jasnost těchto hvězd snímek nahoře přezařuje a způsobuje dojem o značné velikosti, přestože hvězdy jsou jen malými body světla. Soustava Alfa Centauri není na severní polokouli příliš vidět. Alfa Centauri A, též známá jako Rigil Kentaurus, je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Kentaurus (Centaurus) a je čtvrtou nejjasnější hvězdou na obloze. Nejjasnější je Sirius, i když je více než dvakrát daleko. Vzrušující náhodnou je skutečnost, že Alfa Centauri A je stejný typ hvězdy, jako naše Slunce, což vyvolává mnoho spekulací, že by mohla mít planety s životem.

Štítky: Alpha centauri, Proxima centauri, Sun-like stars


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »