Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta Vista

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Jak opravdu vypadá povrch planetky Vesta? Tato nejjasnější planetka ve Sluneční soustavě je objektem, který obsahuje až 10 procent veškeré hmoty v hlavním pásu asteroidů, ale nikdy nebyla vidět zblízka. V několika minulých týdnech se ovšem kosmická sonda Dawn stala úplně první sondou, která se k Vestě přiblížila. Před pár dny, hned po navedení na oběžnou dráhu sonda Dawn pořídila snímek nahoře. První snímky Vestu ukazují, jako starý a zbitý svět pokrytý krátery, výdutěmi, zářezy a útesy. Studium Vesty nám může poskytnout vodítka pro formativní období ranné Sluneční soustavy, jelikož tento neobvyklý svět může být jedním z největších zbytků protoplanet. Po roce studia Vesty má sonda Dawn opustit oběžnou dráhu kolem ní a v roce 2015 se má přiblížit k jediné ještě větší planetce, k planetce Ceres.

Štítky: Asteroid, Vesta, Minor planet


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »