Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta Vista

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Jak opravdu vypadá povrch planetky Vesta? Tato nejjasnější planetka ve Sluneční soustavě je objektem, který obsahuje až 10 procent veškeré hmoty v hlavním pásu asteroidů, ale nikdy nebyla vidět zblízka. V několika minulých týdnech se ovšem kosmická sonda Dawn stala úplně první sondou, která se k Vestě přiblížila. Před pár dny, hned po navedení na oběžnou dráhu sonda Dawn pořídila snímek nahoře. První snímky Vestu ukazují, jako starý a zbitý svět pokrytý krátery, výdutěmi, zářezy a útesy. Studium Vesty nám může poskytnout vodítka pro formativní období ranné Sluneční soustavy, jelikož tento neobvyklý svět může být jedním z největších zbytků protoplanet. Po roce studia Vesty má sonda Dawn opustit oběžnou dráhu kolem ní a v roce 2015 se má přiblížit k jediné ještě větší planetce, k planetce Ceres.

Štítky: Asteroid, Vesta, Minor planet


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »