Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Atlantisem v Parkesu

Uznání a copyright: John Sarkissian (CSIRO Parkes Observatory)

Radioteleskop o průměru 64 metrů v Parkesu je znám svým přispěním při letech člověka do vesmíru, svými slavnými přenosy televizního obrazu z Měsíce pozemšťanům při letu Apollo 11. Obří otočná anténní mísa se krásně vyjímá v popředí této podvečerní oblohy. Nad anténou je hvězdnatá noc Nového Jižního Walesu v Austrálii včetně dobře známých jižních souhvězdí Plachet, Lodní zádě (Vela, Puppis) a Hydry spolu s pohledem, který už nebude možno více spatřit. Pod ohniskovou kabinou radioteleskopu je zprava doleva vidět čára ve slunečním světle se stále třpytícího raketoplánu Atlantis, který se právě naposledy odpojil od Mezinárodní kosmické stanice. Kosmická stanice samotná jej sleduje po oblouku v dolním pravém rohu, asi dvě minuty za Atlantisem na nízké oběžné dráze Země. Atlantis má naposledy přistát dnes časně ráno (21. července 5:56 EDT - východoamerického letního času / 11:56 SELČ) v Kennedyho kosmickém středisku.

Štítky: Raketoplán, Radioteleskop, ISS, Atlantis, Parkes, Dish


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »