Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Heliosu

Uznání: Carla Thomas, courtesy DFRC, NASA

Téměř sto let po historickém letu bratří Wrightů v prosinci 1903 vzlétl sluncem poháněný letoun NASA pojmenovaný na Helios. Na snímku nahoře je vidět dálkově pilotovaný Helios v srpnu 2001 letící rychlostí 40 kilometrů za hodinu na obloze ve výši 3000 metrů severozápadně od Kauai na Havaji v USA. Toto vpodstatě ultralehké létající křídlo se 14 elektrickými motory postavila firma AeroVironment Inc. Impozantní křídlo Heliosu o rozpětí 247 stop překonává rozpětí a dokonce i délku Boeing 747 a pokrývají je sluneční články. Prototypový letoun stoupal v denních hodinách až nakonec dosáhnul výšky téměř 30 000 metrů a tak překonal rekordy pro neraketová letadla. Helios sloužil jako technologický demonstrátor, ale v extrémně řídkém ovzduší 30 000 metrů nad Zemí se let Heliosu téměř přiblížil podmínkám okřídleného letu v atmosféře Marsu.

Štítky: Airplane, Helios, Solar power


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »