Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad opuštěnými milíři

Uznání: Tom McEwan

Co to je pod Mléčnou dráhou? Historické milíře. Milíře byly vybudovány v letech 1870 letech v málo obydlených částech Nevady, USA, ke zpracování dřeva na dřevné uhlí, ovšem brzy byly opuštěny vzhledem k požáru města a povodni, ale ještě do dneška zůstávají v dobrém stavu. Panoráma nahoře je digitálním konglomerátem 5 jednotlivých snímků pořízených ze stejného místa počátkem června. Nad neobvyklými milíři je barvité pole hvězd s výrazným centrálním pásem naší Galaxie Mléčné dráhy, která je vidět úhlopříčně vpravo dole. Z naší Galaxie je vidět mnoho slavných míst včetně mlhoviny Dýmka a Černé řeky k Antaresu napravo od Mléčné dráhy. Původ zeleného závoje dole zůstává v současnosti nevysvětlen.

Štítky: Mléčná dráha, Nevada, Kilns


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »