Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Garradd a Messier 15

Uznání a copyright: Gregg Ruppel

Tento teleskopický kompozitní snímek zachytil 2. srpna kometu Garradd (C/2009 P1) ve stejném zorném poli, jako je i kulová hvězdokupa M15. Tato nebeská scéna by byla velkým zadostiučiněním pro významného lovce komet v 18. století Charlese Messiera. Když Messier na francouzské obloze pátral po kometách, tak si pečlivě zaznamenával polohy věcí, které byly mlhavé a vypadaly jako komety, ale vůči hvězdám v pozadí se nepohybovaly a tak zcela jistě nešlo o komety. M15 vlevo dole je 15. položkou v jeho slavném katalogu ne-komet a nyní se ví, že se jedná o hvězdokupu s více než 100 000 hvězdami asi 35 000 světelných let daleko. Kometu objevil v srpnu 2009 astronom G. J. Garradd (australská observatoř Siding Spring) a v současnosti se pohybuje souhvězdím Pegase, asi 13 světelných minut od Země. Kometa Garradd září slabě jen kolem 9. magnitudy, ale v nadcházejících měsících se má zjasnit, takže na svém vrcholu v únoru 2012 bude jen těsně pod viditelností pouhým okem.

Štítky: Kometa, M15, Garradd, C/2009p1


4. vesmírný týden 2018

4. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 22. 1. do 28. 1. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko Neptun a poblíž jihu Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme zimní kulovou hvězdokupu a asterismus ze souhvězdí Žirafy. Zažili jsme starty menších raket z Číny a Japonska a také úspěšný start rakety Atlas V. Čeká nás start evropské rakety Ariane 5 a čínské CZ-2C. Před 50 lety letěla raketa Saturn IB s nepilotovanou lodí Apollo 5. Po nehodě Apolla 1 šlo o první a hned plně úspěšný test nové lodi. Před 100 lety se narodil významný pozorovatel planetek a objevitel komet Antonín Mrkos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Scintilace hvězdy Sírius

Další informace »