Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá supernova v blízké galaxii Větrník

Uznání: D. Andrew Howell (LCOGT) et al., Faulkes Telescope North, LCOGT

Vybuchla nepříliš vzdálená hvězda a dalekohledy celého světa ji začínají sledovat. Supernovu nazvanou PTF 11kly objevil počítač teprve před dvěma dny jako součást přehlídky oblohy PTF (Palomar Transit Factory) s využitím širokoúhlého dalekohledu Samuela Oschwina o průměru 1,2 m v Kalifornii. Její rychlé objevení z ní činí jednu ze supernov zachycených těsně po vzplanutí. PTF 11kly vybuchla ve fotogenické galaxii Větrník (M101), která je vzdálená jen asi 21 miliónů světelných let a je tak jednou z nejbližších supernov v posledních desetiletích. Rychle provedená následná pozorování již poskytla jasné důkazy, že PTF 11kly je supernova typu Ia, což je typ bílý trpaslík, který obvykle pokračuje standardním způsobem a který pomohl kalibrovat historii rozpínání celého vesmíru. Studium tak blízké a mladé supernovy typu Ia může ovšem poskytnou další nové údaje. Pokud jsou první údaje správné, tak by se PTF 11kly měla v následujících týdnech zjasnit až na 10. magnitudu, takže ji bude možné pozorovat i malými dalekohledy.

Štítky: Supernova, M101, Type Ia


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »