Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad planetou Zemí

Uznání: NASA; Acknowledgement: Infinity Imagined

Už jste si někdy představovali let vysoko nad Zemí? Kosmonauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice to zakoušejí každý den, neúnavně krouží kolem naší planety dvakrát každé tři hodiny. Dramatický příklad takového pohledu byl ze snímků pořízených počátkem tohoto měsíce zkompilován do zrychleného videa nahoře. Jak ISS uhání nad noční polokoulí, tak jsou vidět dobře známá souhvězdí. Jako vícebarevný prstenec je na horizontu vidět závoj aerosolu v tenké atmosféře Země. Dole se míhá spousta podivuhodností, včetně rozsáhlých bílých mračen, velkých ploch temně modrých moří, krajina osvětlená světly velkých i malých měst a bouřkové mraky s blesky. Video začíná nad severním Tichým oceánem, potom prochází od západní Severní Ameriky k západní Jižní Americe a s příchodem denního světla končí u Antarktidy.

Štítky: Země, Blesk, Kosmická stanice, Video


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »