Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Uznání a copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes sluneční koutouč v roce 2004 byla jedna z nejlépe fotografovaných událostí na obloze v historii. Z oblastí, kde bylo možno přechod pozorovat: z Evropy a většiny Ásie, Afriky a Severní Ameriky, přišla záplava jak vědeckých, tak i uměleckých snímků. Vědecky vzato, fotografové Slunce potvrdili, že jev černé kapky se opravdu více vztahuje k pozorovací čistotě kamery nebo dalekohledu, než k atmosféře Venuše. Umělecky vzato by se snímky daly rozdělit do několika kategorií. První zachycuje přechod před vysoce podrobně zobrazeným Sluncem. Další kategorie zachycuje dva výskyty, jako třeba současná silueta Venuše a letadla nebo Venuše a Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země. Třetí druh snímků zahrnuje příhodné uspořádání zajímavě vypadajících mraků, jak je vidět na snímku nahoře, který byl pořízen ze Severní Karolíny v USA. Příští přechod Venuše přes Slunce nastane v červnu 2012.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »