Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé skalnaté prsty na Marsu

Uznání: THEMIS, Mars Odyssey Team, ASU, JPL, NASA

Co způsobilo tyto neobvyklé světlé skalnaté formace na Marsu? Původně zaujala možnost, že by se mohlo jednat o depozita soli po vyschnutí starodávného dna jezera, ale podrobné studie těchto prstů nyní ukazují na přízemnější možnost: vulkanický prach. Studium přesné barvy formace ukazuje na možný vulkanický původ. To, že tento světlý materiál zerodoval z okolních oblastí ukazuje na velmi nízkou hustotu této látky. Příkrý kontrast mezi skalisky a okolním pískem způsobuje neobvyklá tmavost písku. Snímek nahoře pořídila kamera THEMIS (Thermal Emission Imaging System) kosmické sondy Mars Odyssey, která je nyní družicí Marsu. Snímek zabírá uvnitř většího kráteru asi 10 kilometrů.

Štítky: Mars, Salt, White rock fingers


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »