Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Pozůstatek historické supernovy

Uznání: X-ray: XMM-Newton, Chandra / IR: WISE, Spitzer

Čínští astronomové zaznamenali v roce 185 po Kristu objevení se nové hvězdy v asterismu Nanmen v části oblohy idetifikované na moderních hvězdných mapách hvězdami alfa a beta Centauri. Nová hvězda byla vidět celé měsíce a považuje se za první zaznamenanou supernovu. Tento kompozitní obraz na více vlnových délkách z družicových dalekohledů 21. století XMM-Newton a Chandra v rentgenovém záření a Spitzer a WISE v infračerveném záření ukazuje zbytek po supernově RCW 86, což je pozůstatek po výbuchu hvězdy. Pohled ve falešných barvách ukazuje mezihvězdný plyn zahřátý rozpínající se rázovou vlnou v rentgenových energiích (modře a zeleně) a mezihvězdný prach zářící na chladnějších teplotách v infračerveném světle (žlutě a červeně). Dostatek železa a nepřítomnost neutronové hvězdy nebo pulzaru ve zbytku naznačuje, že původní supernova byla typu Ia. Výbuchy supernov typu Ia jsou termonukleární exploze, které zničí bílého trpaslíka, když na sebe nabalí materiál z doprovodné složky ve dvojhvězdě. Rázové rychlosti změřené v rentgenově emitující obálce a infračervené teploty prachu ukazují, že zbytek se velmi rychle rozpíná do bubliny s nízkou hustotou, která vznikla předchozím výbuchem systému bílého trpaslíka. RCW 86 je poblíž roviny naší Galaxie Mléčná dráha asi 8200 světelných let daleko a má odhadovaný poloměr 50 světelných let.

Štítky: Supernova, Infračervený, Zbytek supernovy, Rentgenový, Sn185, Rcw86, Multiwavelength


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »