Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sesuv hornin na Vestě

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Na asteroidu Vesta jsou jedny z nejimpozantnějších útesů ve Sluneční soustavě. Středem snímku nahoře probíhá shora dolů v délce asi 20 kilometrů hluboký útes. Snímek pořídila kosmická sonda Dawn, která se v tomto roce stala družicí tohoto 500 kilometrového vesmírného kamene. Topografie této škarpy a okolí ukazuje, že po svahů dolů došlo k obrovským sesuvům hornin. Původ škarpy je neznámý, ale části útesu musí být docela staré, jelikož od doby jeho vzniku je zde několik kráterů. Sonda Dawn nyní dokončila výškové mapování a po spirále bude snižovat svoji dráhu, aby mohla lépe zkoumat gravitační pole tohoto asteroidu. Sonda Dawn má od Vesty v roce 2012 odletět na dlouhou cestu k jedinému známému asteroidu, který je větší: k Ceresu.
Oprava: Na vhodnější termín sesuv hornin upozornil Stanislav Ertl. Původně použitý termín "půda" označuje směs hornin, plynů, živých organismů, mrtvých organismů a vody, což na Vestě jistě není.

Štítky: Vesta, Dawn, Cliff


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »