Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity odlétá k Marsu

Uznání: NASA

Další zastávka: Mars. Minulý víkend odstartovala raketou Atlas V z Cape Canaveral na Floridě v USA laboratoř Mars Science Laboratory s vozítkem Curiosity, jak je vidět na snímku nahoře. Vozítko Curiosity je pětkrát větší, než vozítko Opportunity, které nyní pracuje na Marsu a podobá se malému autu, které má šest kol, kameru jako hlava, drtič kamenů, dlouhé robotické rameno a plutoniový zdroj energie. Vozítko Curiosity má na Marsu přistát příští srpen a začně tak dvouletý průzkum kráteru Gale, což pomůže určit, zda mohl Mars vůbec kdy mít podmínky k životu a zda a jak by jednoho dne mohli lidé navštívit planetárního souseda Země.

Štítky: Mars, Liftoff, Curiosity


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »