Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Antarktidou

Uznání a copyright: Carlos Zelayeta (San Martín Station, Antarctica)

Minulý pátek bylo čtvrté a poslední sluneční zatmění roku 2011 vidět jen z vysokých jižních šířek. Pokud jste je neviděli, tak se podívejte na tento snímek této geocentrické nebeské události z velmi vysoké jižní šířky světadílu Antarktida. Záběr z kamery umístěné na stanici San Martín (Argentina) u antarktického hornatého poloostrova míří na jih a východ. Slunce a disk Měsíce v siluetě jsou vidět přes řídké mraky. Svahy hor v popředí jsou součástí větší hory Roman Four Promontory, možná příhodně pojmenované pro svůj strmý zasněžený vzhled podobný římské číslici IV. V roce 2011 nastane ještě jedno zatmění, a to úplné zatmění Měsíce. Části tohoto zatmění budou 10. prosince vidět z většiny planety Země (ale ne z Antarktidy ...).

Štítky: Sluneční zatmění, Antarktida, Partial eclipse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »