Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Antarktidou

Uznání a copyright: Carlos Zelayeta (San Martín Station, Antarctica)

Minulý pátek bylo čtvrté a poslední sluneční zatmění roku 2011 vidět jen z vysokých jižních šířek. Pokud jste je neviděli, tak se podívejte na tento snímek této geocentrické nebeské události z velmi vysoké jižní šířky světadílu Antarktida. Záběr z kamery umístěné na stanici San Martín (Argentina) u antarktického hornatého poloostrova míří na jih a východ. Slunce a disk Měsíce v siluetě jsou vidět přes řídké mraky. Svahy hor v popředí jsou součástí větší hory Roman Four Promontory, možná příhodně pojmenované pro svůj strmý zasněžený vzhled podobný římské číslici IV. V roce 2011 nastane ještě jedno zatmění, a to úplné zatmění Měsíce. Části tohoto zatmění budou 10. prosince vidět z většiny planety Země (ale ne z Antarktidy ...).

Štítky: Sluneční zatmění, Antarktida, Partial eclipse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »