Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Antarktidou

Uznání a copyright: Carlos Zelayeta (San Martín Station, Antarctica)

Minulý pátek bylo čtvrté a poslední sluneční zatmění roku 2011 vidět jen z vysokých jižních šířek. Pokud jste je neviděli, tak se podívejte na tento snímek této geocentrické nebeské události z velmi vysoké jižní šířky světadílu Antarktida. Záběr z kamery umístěné na stanici San Martín (Argentina) u antarktického hornatého poloostrova míří na jih a východ. Slunce a disk Měsíce v siluetě jsou vidět přes řídké mraky. Svahy hor v popředí jsou součástí větší hory Roman Four Promontory, možná příhodně pojmenované pro svůj strmý zasněžený vzhled podobný římské číslici IV. V roce 2011 nastane ještě jedno zatmění, a to úplné zatmění Měsíce. Části tohoto zatmění budou 10. prosince vidět z většiny planety Země (ale ne z Antarktidy ...).

Štítky: Sluneční zatmění, Antarktida, Partial eclipse


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »