Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc ráno

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Zítra, 10. prosince propluje úplněk stínem Země při úplném zatmění Měsíce. Celá sekvence zatmění, včetně 51 minut totality, bude vidět z Asie a Austrálie, ale pozorovatelé v Evropě a Africe nestihnou úvodní částečné fáze, protože pro ně zatmění začne před východem Měsíce. V centrální a západní Severní Americe budou časné fáze zatmění nastávat při západu Měsíce. Zatímco ti na východě nebudou vidět, tak Severoameričané dostatečně daleko na západě by mohli uvidět scénu podobnou této, s převážně zatmělým Měsícem nízko nad západním obzorem při ranním svítání. Tento ranní pohled za rozbřesku jiného zatmění už skoro v úplné fázi při západu Měsíce byl zachycen 21. února 2008 z hory Zagros v Íránu.

Štítky: Lunární zatmění, Svítání, Tle


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »