Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc ráno

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Zítra, 10. prosince propluje úplněk stínem Země při úplném zatmění Měsíce. Celá sekvence zatmění, včetně 51 minut totality, bude vidět z Asie a Austrálie, ale pozorovatelé v Evropě a Africe nestihnou úvodní částečné fáze, protože pro ně zatmění začne před východem Měsíce. V centrální a západní Severní Americe budou časné fáze zatmění nastávat při západu Měsíce. Zatímco ti na východě nebudou vidět, tak Severoameričané dostatečně daleko na západě by mohli uvidět scénu podobnou této, s převážně zatmělým Měsícem nízko nad západním obzorem při ranním svítání. Tento ranní pohled za rozbřesku jiného zatmění už skoro v úplné fázi při západu Měsíce byl zachycen 21. února 2008 z hory Zagros v Íránu.

Štítky: Lunární zatmění, Svítání, Tle


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »