Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad indickou Pagodou míru

Uznání a copyright: Chander Devgun (SPACE)

Náš Měsíc minulý týden zčervenal. Důvodem bylo, že 10. prosince nastalo úplné zatmění Měsíce. Mozaika digitálně superponovaných snímků nahoře zachytila Měsíc mnohonásobně při zatmění, od doby ještě před vstupem Měsíce do stínu Země až do doby, kdy ho měsíc opustil. Sekvence snímků byla zachycena nad Shanti Stupa, Pagodou míru v centru New Delhi v Indii, kde bylo zatmění Měsíce téměř, ale ne zcela úplné. Červené zbarvení zatmělého Měsíce způsobilo sluneční světlo procházející zemskou atmosférou, která především rozptyluje modré světlo (a dělá modrou oblohu), ale červené světlo před odrazem od Měsíce atmosférou prochází a láme se. Různý výskyt mračen a vulkanického prachu z atmosféře Země způsobuje, že každé zatmění Měsíce vypadá jinak. Příští úplné zatmění Měsíce nastane až v roce 2014.

Štítky: Lunární zatmění, India, Shanti Stupa


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »