Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad indickou Pagodou míru

Uznání a copyright: Chander Devgun (SPACE)

Náš Měsíc minulý týden zčervenal. Důvodem bylo, že 10. prosince nastalo úplné zatmění Měsíce. Mozaika digitálně superponovaných snímků nahoře zachytila Měsíc mnohonásobně při zatmění, od doby ještě před vstupem Měsíce do stínu Země až do doby, kdy ho měsíc opustil. Sekvence snímků byla zachycena nad Shanti Stupa, Pagodou míru v centru New Delhi v Indii, kde bylo zatmění Měsíce téměř, ale ne zcela úplné. Červené zbarvení zatmělého Měsíce způsobilo sluneční světlo procházející zemskou atmosférou, která především rozptyluje modré světlo (a dělá modrou oblohu), ale červené světlo před odrazem od Měsíce atmosférou prochází a láme se. Různý výskyt mračen a vulkanického prachu z atmosféře Země způsobuje, že každé zatmění Měsíce vypadá jinak. Příští úplné zatmění Měsíce nastane až v roce 2014.

Štítky: Lunární zatmění, India, Shanti Stupa


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »