Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Helix dalekohledem VISTA

Uznání: ESO/VISTA/J. Emerson; Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Bude naše Slunce jednou také tak vypadat? Mlhovina Helix je jedním z nejjasnějších a nejbližších příkladů planetární mlhoviny, mračna plynu vytvořeného ke konci života Slunci podobné hvězdy. Vnější plyny hvězdy vyvržené do vesmíru z našeho pohledu vypadají jako když se díváme do šroubovice. Ze centrálního zbytku hvězdného jádra se stane bílý trpaslík, který září tak intenzivně, že vyvolává fluorescenci předtím vyvrženého plynu. Mlhovina Helix má označení NGC 7293, leží asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a měří asi 2,5 světelného roku. Snímek nahoře byl pořízen ve třech barvách infračerveného světla 4,1 m dalekohledem VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Podrobnosti u vnitřního okraje mlhoviny Helix ukazují složité uzlíky plynu neznámého původu.

Štítky: Planetární mlhovina, Infračervený, Mlhovina Helix


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »