Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fata morgana: Možný přelud Titaniku

Uznání a copyright: Mila Zinkova

Pomohl Titanik potopit přelud? Optický jev zvaný fata morgana dokáže nad vodním obzorem zobrazit podivné tvary nebo falešnou stěnu vody. Za správných podmínek se světlo odrážené od studené vody ohýbá neobvyklou vrstvou teplého vzduchu nad ní, takže k pozorovateli přichází z několika různých úhlů. Koncepčně podobný přelud lze spatřit například u zapadajícího Slunce, které vypadá podivně zborcené nebo třeba vzdálená dlažba se zdá mokrá. Takovýto přelud fata morgana možná dnes před sto lety mohl zakrýt skutečný ledovec z jasného pohledu posádky na palubě Titaniku. Podpůrné svědectví k této hypotéze pochází z nedaleké lodi SS Californian, která hlásila pozorování, které odpovídalo přeludu fata morgana. Nahoře je fata morgana zachycená u amerického pobřeží Tichého oceánu v roce 2008.

Štítky: Illusion, Fata morgana, Titanic


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »