Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk a superměsíc

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Když 6. května vycházel nad jinak klidným přístavem největší úplněk roku 2012, tak to nebylo nic o nějakých superhrdinech, ale spíše o tolik zmiňovaném superměsíci. Nebyli tam ani žádní supervesničané, jen se tam na pobřeží Bretaně ve Francii u šachovnicového majáku La Perdrix na svých kotvištích jemně houpaly lodě. Východu Měsíce ovšem předcházel zelený záblesk, který je zachycený na prvním políčku zrychleného videa pořízeného té noci. Oříznutý obrázek z dvousekundové expozice ukazuje silně zbarvený záblesk vlevo od osvětlené bóje u středu obrázku. Zatímco superměsíce si mohli lidé užívat všude na Zemi, tak okolnosti pro vznik zeleného záblesku jsou mnohem více omezující. Zelený záblesk u Slunce i u Měsíce způsobuje atmosférická refrakce, která je výrazná nízko nad obzorem při dlouhém průchodu paprsků a při silném teplotním gradientu atmosféry, k čemuž často dochází u mořského obzoru.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Zelený záblesk, Refraction


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »