Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lucerna Saturn

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Plynný obr Saturn známý svým systémem jasných prstenců a mnoha měsíců vypadá na tomto pohledu z kosmické sondy Cassini neznámě a podivně. Na této mozaice z přístroje VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) jsou slavné prstence vidět téměř z boku jak protínají střed a jsou skoro neviditelné. Nejvýraznější kontrast je na snímku podél terminátoru, neboli podél hranice světla a stínu. Vpravo (na denní straně) jsou vidět modrozelené odstíny slunečního světla odráženého od vrcholků mračen Saturnu. Zato záření jakoby z lucerny, z teplejšího vnitřku planety, vlevo (na noční straně), tvoří při absenci slunečního světla infračervené siluety na hlubších úrovních mračen Saturnu. Infračervené světlo také svítí z širokých stínů Saturnových prstenců, které zastiňují horní polokouli planety.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený, Mračna


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »