Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový dalekohled NuSTAR vypuštěn

Uznání a copyright: Fiona Harrison et al., Caltech, NASA

Co zůstane po výbuchu hvězdy? Pro odpověď na tuto otázku úřad NASA minulý týden vypustil na oběžnou dráhu Země družici NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array). Kromě jiných bude využita schopnost NuSTARu zaostřit tvrdé rentgenové paprsky z jader atomů ke zkoumání okolí zbytků supernov, a tak k lepšímu porozumění, proč k supernovám dochází, do jakých typů objektů vyúsťují a jakými mechanismy jejich okolí tak žhne. NuSTAR lidstvu umožní dosud bezprecedentní pohled na okolí superhmotné černé díry v centru naší Galaxie. Ilustrace nahoře popisuje, jak NuSTAR pracuje. Rentgenové paprsky podobné těm, které se využívají u zubaře, vstupují do dalekohledu vpravo a přeskočí dvě sady paralelních zrcadel, které je zaostřují na detekrory vlevo. Obě části spojuje dlouhý nosník s nízkou hmotností a všechno pohání sluneční panely vlevo nahoře. Část očekávání od družice NuSTAR spočívá nejen ve věcech, které očekáváme uvidět, ale také v pohledu do vesmíru novým způsobem, kdy mohou být objeveny zcela nové neznámé věci. NuSTAR má plánovanou životnost dva roky.

Štítky: Dalekohled, Rentgenové paprsky, Supernovas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »