Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V záři Alfa Centauri

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Levou část tohotou koutu jižního nebe přezařuje jedna z nejjasnějších hvězd pozemské noční oblohy Alfa Centauri. Alfa Centauri je zhruba ve vzdálenosti 4,3 světelných let a skládá se ze dvou hvězdných složek, které se co do velikosti podobají našemu Slunci a vzájemně se obíhají. Třetím členem této hvězdné soustavy je mnohem menší a chladnější Proxima Centauri, ovšem zde je mimo zorné pole snímku. Přesto jsou na tomto teleskopickém pohledu další často přehlížené objekty Mléčné dráhy, které se tísní v galatické rovině a leží za září Alfa Centauri, včetně planetární mlhoviny katalogizované jako Hen 2-111 v odhadované vzdálenosti 7800 světelných let. Vpravo od středu snímku je vidět plynná obálka kolem umírající hvězdy, jasnější jádro mlhoviny i slabší halo červeně ionizovaného plynu, které měří něco přes dva světelné roky. Dále vpravo stojí za povšimnutí dvě otevřené hvězdokupy, kompaktní Pismis 19, která je skoro 8000 světelných let daleko a jejíž světlo zčervenalo přítomným prachem a řidší a bližší NGC 5617. Vpravo nahoře od jádra nejbližší hvězdné soustavy je v záři Alfa Centauri slabá, sotva viditelná obálka zbytku supernovy.

Štítky: Planetární mlhovina, Zbytek supernovy, Alpha centauri, Open star cluster


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »