Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR1520: Ostrovy ve fotosféře

Uznání a c copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy velikosti planet ve sluneční fotosféře, jasném sluneční povrchu, které omývá moře plazmatu a kotví je magnetické pole. Tmavé proto, protože jsou o něco chladnější, než okolní povrch a jako tato do podrobností zachycená skupina slunečních skvrn na teleskopickém snímku z 11. července. Zorné pole zabírá téměř 100 000 mil (160 000 kilometrů). Skvrny se nacházejí ve středu aktivní oblasti AR1520, která nyní překračuje viditelnou stranu Slunce. Z AR1520 12. července vyšlehly rentgenové vzplanutí i koronální výron hmoty, přičemž se uvolnilo něco energie uložené ve zkrouceném magnetickém poli. Jelikož koronální výron hmoty směřuje k nám, tak se očekává, že dorazí dnes a může tak vyvolat geomagnetické bouře. Důsledkem by mohly být o víkendu polární záře, které by ozdobily pozemskou oblohu spolu s nedělní předúsvitou konjunkcí jasných planet a srpku Měsíce.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Sluneční skvrny, Ar1520


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »