Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Pilíře stvoření

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

Byl to jeden z nejslavnějších snímků let 1990-tých. Tento snímek pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled a ukazuje vypařující se plynné globule (EGGs - evaporating gaseous globules), které se vynořují z pilířů molekulárního plynu a prachu. Tyto obří pilíře jsou světelné roky dlouhé a jsou tak husté, že se vnitřní plyn gravitačně smršťuje za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných hvězd na konci každého pilíře způsobuje, že se materiál s nízkou hustotou odpařuje a zanechává hvězdné porodnice plné odkrytých "vajec" (EGGs). Orlí mlhovina spojená s otevřenou hvězdokupou M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko. Pilíře stvoření zase zachytil v roce 2007 Spitzerův kosmický dalekohled v infračerveném světle a výsledky vedou k doměnce, že pilíře už možná zničila místní supernova, ale světlo z této události musí k Zemi teprve doletět.

Štítky: Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »