Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Yves Van den Broek

Tento mezihvězdný útvar rozfouknutý větrem z hmotné hvězdy má překvapivě důvěrný tvar. Útvar je katalogizován jako NGC 7635, nebo se mu prostě říká mlhovina Bublina. I když vypadá velice jemně, tak tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkaz probíhajících bouřlivých procesů. Nahoře a napravo od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set tisíckrát svítivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Prudký hvězdný vítr a intenzivní záření z této hvězdy vymetlo strukturu zářícího plynu proti hustšímu materiálu v okolí molekulárního mračna. Spletitá mlhovina Bublina se nachází asi 11 000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeji. Pohled do kosmické bubliny se skládá z úzkopásmových a širokopásmových obrazových dat, která do podrobností zachycují emisní oblasti a také zobrazují přirozeně vyhlížející pole hvězd.

Štítky: Hvězdný vítr, Bubble nebula, NGC 7635, O-star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »