Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel, Tunç Tezel (TWAN)

Tento kompozitní obraz ze snímků s odstupem po 6 až 7 dnech od konce října 2011 (vpravo nahoře) až do července 2012 (vlevo dole) sleduje zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu na pozemské noční obloze. Položte na obrázek kurzor a uvidíte spojené body retrográdní smyčky Marsu. Ovšem Mars se ve skutečnosti na své dráze vůbec zpátky nepohyboval. Jedná se o zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí, který odráží pohyb Země. Zpětný pohyb lze pozorovat pokaždé, když Země předběhne a nechá za sebou planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje rychleji vzhledem ke své uzavřenější dráze. Mars byl na pozemské obloze 4. března 2012 v opozici se Sluncem, tedy skoro nejblíž a nejjasnější ve středu obrázku. Vozítko Curiosity, které právě přistálo na povrchu rudé planety, bylo vypuštěno 26. listopadu, kdy se Mars nacházel v křížovém bodě své retrográdní smyčky. Mars je nyní vidět blízko Saturnu a jasné hvězdy Spica u západního obzoru po západu Slunce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »