Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Jasný Tethys a staré prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak staré jsou prstence Saturnu? Nikdo neví zcela jistě. Jednou možností je, že prstence vznikly z hlediska historie Sluneční soustavy poměrně nedávno, možná před pouhými 100 milióny let, když se u Saturnu rozpadl objekt velikosti měsíce. K důkazům mládí prstence patří základní analýza stability prstenců a skutečnost, že prstence jsou tak jasné a poměrně nedotčené četnými impakty malých tmavých meteoritů. Zcela nedávný důkaz ovšem zvyšuje možnost, že některé Saturnovy prstence mohou být staré miliardy let, ba téměř tak staré, jako Saturn samotný. Prohlídka snímků z družice Saturnu, ze sondy Cassini ukazuje, že některé z částic Saturnových prstenců dočasně vytváří shluky a sráží se a částice prstenců efektivně recyklují vynášením čerstvého ledu na povrch. Zde jsou vidět Saturnovy prstence v jejich pravých barvách zobrazeny sondou Cassini v minulém říjnu. Před tmavšími prstenci vidět ledový jasný Saturnův měsíc Tethys, který nejspíše zjasněl po otryskání deštěm ledu z bratrského měsíce Enceladus.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »