Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7023: Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Tony Hallas

Tato mračna mezihvězdného plynu a prachu rozkvetla ve vzdálenosti 1300 světelných let jako jemné okvětní lístky v plodném poli hvězd v souhvězdí Kefeus. Někdy se nazývá jako mlhovina Kosatec, je katalogizována jako NGC 7023, ale není jedinou mlhovinou na obloze, která evokuje obrazy květin. Tento pozoruhodný snímek ukazuje rozsah barev a symetrií mlhoviny Kosatec do pozoruhodných podrobností. Uvnitř Kosatce prašný mlhovinný materiál obklopuje mladou, žhavou hvězdu. Dominantní barvou jasnější reflekční mlhoviny je modrá, což je charakteristická barva prachových zrn, které odrážejí světlo hvězdy. Centrální filamenty prachových mračen září slabou červenou fotoluminiscencí, jelikož některá prachová zrna efektivně přeměňuje neviditelné ultrafialové světlo hvězd do viditelného červeného světla. Infračervená pozorování ukazují, že tato mlhovina může obsahovat komplexní polycyklické aromatické uhlovodíkové molekuly známé jako PAH. Jasná modrá část Kosatce měří asi 6 světelných let.

Štítky: Prach, Reflekční mlhovina, Ngc7023, Iris Nebula, Photoluminesence, Ere


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »