Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kozí polární záře nad Grónskem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Někdy je těžké uvěřit, co na obloze vidíte. Při expedici Shelios do Grónska koncem srpna dokonce i zkušení pozorovatelé viděli polární záře tak barevné, tak rychle se měnící a tak neobvyklých tvarů, že si nemohli na něco podobného vzpomenout. Jak se neustále se měnící polární záře vyvíjely, tak obrovské tvary na obloze přecházely z jednoho dobře známého tvaru do druhého včetně takového, který připomíná hlavu kozy (nahoře), hlavu slona, podivnou kometu se zeleným ohonem a prstů nebeské ruky. Obloha by stála za to i bez polární záře, neboť se tam do oblouku vypínal pás naší Mléčné dráhy a zajímavá pole hvězd, mlhovin a galaxií. Naproti tomu je v popředí vidět farmářský dům v městečku Tasiusaq, Kujalleq v Grónsku. Projekt Shelios nemá za úkol jenom pozorovat polární záře, ale také motivovat studenty k vědecké kariéře.

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Greenland, Mouse over


12. vesmírný týden 2017

12. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 3. do 26. 3. 2017. Měsíc je ve fázi před novem. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze zůstává planeta Mars a objevuje se jasný Merkur. Jupiter je vidět téměř celou noc, ráno je nejvýše Saturn. Večerní obloha nabízí kometu 41P ve Velkém voze. Z nabídky 100 pozorování tu máme zvířetníkové světlo. 20. března začíná astronomické jaro. 26. března se mění čas. Kosmonautika patří především startům raket. K ISS například poletí nákladní loď Cygnus nazvaná John Glenn.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M51 HaLRGB

Česká astrofotografie měsíce je soutěž astronomická. Jak se však přesvědčíme vzápětí, i ona nám přináší obrázky skutečných krásek. Krásek, schovávajících se za jemný závoj. Ten však, jak už to i na barokních obrazech bývá, spíše odhaluje, než zahaluje. Nuže, pojďme se na ni podívat. Ve starší

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hĺadanie kométy 41P/ Tuttle-Giacobini-Kresak

Len malá modrá bodka na správnom mieste Potrebný by bol silnejší objektív

Další informace »