Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kozí polární záře nad Grónskem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Někdy je těžké uvěřit, co na obloze vidíte. Při expedici Shelios do Grónska koncem srpna dokonce i zkušení pozorovatelé viděli polární záře tak barevné, tak rychle se měnící a tak neobvyklých tvarů, že si nemohli na něco podobného vzpomenout. Jak se neustále se měnící polární záře vyvíjely, tak obrovské tvary na obloze přecházely z jednoho dobře známého tvaru do druhého včetně takového, který připomíná hlavu kozy (nahoře), hlavu slona, podivnou kometu se zeleným ohonem a prstů nebeské ruky. Obloha by stála za to i bez polární záře, neboť se tam do oblouku vypínal pás naší Mléčné dráhy a zajímavá pole hvězd, mlhovin a galaxií. Naproti tomu je v popředí vidět farmářský dům v městečku Tasiusaq, Kujalleq v Grónsku. Projekt Shelios nemá za úkol jenom pozorovat polární záře, ale také motivovat studenty k vědecké kariéře.

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Greenland, Mouse over


26. vesmírný týden 2017

26. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 26. 6. do 2. 7. 2017. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer je vidět Jupiter a Saturn, který je potom na obloze až do svítání. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Z komet doporučujeme C/2015 V2 (Johnson). Noční svítící oblaka jsou tu. Odstartoval český a slovenský cubesat. SpaceX zvládla jeden start s přistáním v pátek a druhý plánuje v neděli.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Příběh Orionu po 84 letech

Je mrazivá zimní noc roku 1933. Na zahradě rodinného domku na okraji Hradce Králové stojí za téměř úplné tmy u dalekohledu muž. Svou typickou „rádiovku“ vyměnil tentokrát za kulicha a dokončuje poslední otáčku kličkou. Pohon dalekohledu se zastaví, expozice končí. Muž točil kličkou bez ustání více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Romance s nočními svítícími oblaky

Jaký to krásný výhled na NLC 24. června 2017. Obloha byla zprvu zatažená, ale při soumraku se pomalu oblačnost rozpadala. A jak soumrak postupoval, běžná oblačnost chytla slabý načervenalý nádech, zatímco vysoko nad nimi se do stříbřitě-modra již barvily NLC. To vše se líbezně odráželo o klidnou hladinu Sečské přehrady. Canon 6D, Takumar 50 mm, f2.0, ISO 320, 5×10 s - panorama ze stativu.

Další informace »