Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina PK 164 31

Uznání a copyright: Descubre Foundation, CAHA, OAUV, DSA, Vicent Peris (OAUV), Jack Harvey (SSRO), PixInsight

Je to čím se stane naše Slunce? Dost možná. Ta bublina expandujícího plynu na snímku nahoře je planetární mlhovina PK 164 +31.1, zbytek atmosféry Slunci podobné hvězdy, která byla odvržena, když byly vyčerpány poslední zbytky vodíku pro nukleární fúzi v jádru. Poblíž středu mlhoviny je vidět to, co zůstalo z jádra samotného, totiž modrý žhavý bílý trpaslík. Tato zvlášť fotogenická planetární mlhovina vykazuje spletité obálky plynu, který byl zřejmě vyvržen v různých obdobích ke konci života hvězdy a jejichž struktura není zcela prostudována. Na hloubkovém snímku PK 164 +31.1 z observatoře Calar Alto ve Španělsku je vidět mnoho jiných hvězd z naší vlastní Mléčné dráhy, stejně jako některé galaxie ve velkých dálkách. Mlhovina PK 164 +31, též známá jako Jones-Emberson 1, se nachází asi 1600 světelných let daleko v souhvězdí Rysa (Lynx). Vzhledem k malé jasnosti mlhoviny (magnituda 17) a nízkému povrchovému jasu, je tento objekt vidět jen ve správně velkých dalekohledech. I když expandující mlhovina v několika příštích tisíci letech zeslábne, tak centrální bílý trpaslík bude zřejmě žít miliardy let, až nás vesmír bude možná docela jiný.

Štítky: Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, PK 164 +31.1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »