Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Queenslandem

Uznání a copyright: Phil Hart

Měsíční nov přinesl tento měsíc pro část planety Země 13. listopadu (UT) úplné zatmění Slunce. Většina dráhy úplného zatmění ležela v jižním Pacifiku, ovšem úplný stín Měsíce začal svoji cestu v severní Austrálii ve středu ráno místního času. Tyto teleskopické snímky podél jeho dráhy zachycují siluetu Měsíce na obloze nad Queenslandem u Mulliganovy dálnice západně od Port Douglas. Už téměř zcela zakrytý sluneční kotouč stále obklopoval náznak slabé sluneční korony. Nad aktivní sluneční okraj se vypínají protuberance planetární velikosti. Rozeklaným profilem měsíčního kotouče proudí sluneční světlo a vytváří brilantní, ale prchavé Bailyho perly.

Štítky: Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Australia, Tse, Baily's Beads, Queensland


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »