Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Queenslandem

Uznání a copyright: Phil Hart

Měsíční nov přinesl tento měsíc pro část planety Země 13. listopadu (UT) úplné zatmění Slunce. Většina dráhy úplného zatmění ležela v jižním Pacifiku, ovšem úplný stín Měsíce začal svoji cestu v severní Austrálii ve středu ráno místního času. Tyto teleskopické snímky podél jeho dráhy zachycují siluetu Měsíce na obloze nad Queenslandem u Mulliganovy dálnice západně od Port Douglas. Už téměř zcela zakrytý sluneční kotouč stále obklopoval náznak slabé sluneční korony. Nad aktivní sluneční okraj se vypínají protuberance planetární velikosti. Rozeklaným profilem měsíčního kotouče proudí sluneční světlo a vytváří brilantní, ale prchavé Bailyho perly.

Štítky: Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Australia, Tse, Baily's Beads, Queensland


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »