Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence měsíčního stínu

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Ráno 14. listopadu uháněl po dráze přes severní Austrálii plný stín Měsíce než vstoupil do jižního Pacifiku. Tato série snímků na pořízená z vrcholu kopce 30 mil západně od zapadlého městečka Mount Carbine v Queenslandu tvoří kompozitní obraz, který sleduje postup úplného zatmění Slunce. Celá sekvence začíná u obzoru. Měsíc postupně zakrývá zčervenalou tvář Slunce, které při postupujícím zatmění vychází výše. Při úplné fázi, která v tomto místě trvala asi 2 minuty, se kolem zakrytého disku Slunce mihotá jinak slabá sluneční korona. Expozici pozadí pořízenou během totality stále osvětluje slunečním světlem ozářená obloha u obzoru, už za oblohou ztemnělou stínem Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Tse, Queensland


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek blízkozemní planetky (311554) 2006 BQ147

Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka typu Aten 15.9 magnitudy se mezi hvězdami pohybovala rychlostí 9.91 obloukové vteřiny za minutu. Silně rušil Měsíc.

Další informace »