Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence měsíčního stínu

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Ráno 14. listopadu uháněl po dráze přes severní Austrálii plný stín Měsíce než vstoupil do jižního Pacifiku. Tato série snímků na pořízená z vrcholu kopce 30 mil západně od zapadlého městečka Mount Carbine v Queenslandu tvoří kompozitní obraz, který sleduje postup úplného zatmění Slunce. Celá sekvence začíná u obzoru. Měsíc postupně zakrývá zčervenalou tvář Slunce, které při postupujícím zatmění vychází výše. Při úplné fázi, která v tomto místě trvala asi 2 minuty, se kolem zakrytého disku Slunce mihotá jinak slabá sluneční korona. Expozici pozadí pořízenou během totality stále osvětluje slunečním světlem ozářená obloha u obzoru, už za oblohou ztemnělou stínem Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Tse, Queensland


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »