Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantový prstenec a stínové pásy

Uznání a copyright: Stephen Mudge

Jak se úplná fáze zatmění Slunce minulý týden blížila ke svému konci, tak sluneční světlo, které proudilo kolem okraje Měsíce vytvořilo letmou podívanou na blyštivý diamantový prsten na obloze. A zatímco většina pozorovatelů zatmění pohled na mračna moc nevítala, tak pohled přes řídká mračna severně od města Cairns v Queenslandu v Austrálii ukázal pozoruhodné míhání stínových pásů. Pásy se promítají na oblačnou vrstvu a jsou rovnoběžné se štěrbinou objevujícího se slunečního světla. Úzké pásy zde zachytila kratičká expozice 1/1000 sekundy, pásy způsobuje turbulence v zemské atmosféře, která láme sluneční světlo procházející štěrbinou.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Diamond ring, Tse, Queensland, Shadow bands


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »