Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantový prstenec a stínové pásy

Uznání a copyright: Stephen Mudge

Jak se úplná fáze zatmění Slunce minulý týden blížila ke svému konci, tak sluneční světlo, které proudilo kolem okraje Měsíce vytvořilo letmou podívanou na blyštivý diamantový prsten na obloze. A zatímco většina pozorovatelů zatmění pohled na mračna moc nevítala, tak pohled přes řídká mračna severně od města Cairns v Queenslandu v Austrálii ukázal pozoruhodné míhání stínových pásů. Pásy se promítají na oblačnou vrstvu a jsou rovnoběžné se štěrbinou objevujícího se slunečního světla. Úzké pásy zde zachytila kratičká expozice 1/1000 sekundy, pásy způsobuje turbulence v zemské atmosféře, která láme sluneční světlo procházející štěrbinou.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Diamond ring, Tse, Queensland, Shadow bands


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »