Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Merkur

Uznání: NASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Nejvnitřnější planeta Merkur by pravděpodobně nebyla dobrým místem pro meziplanetární zimní olympiádu. Ovšem nové výsledky na základě údajů z sondy MESSENGER na orbitě Merkuru ukazují, že Merkur má v trvale zastíněných oblastech v kráterech poblíž severního pólu podstatné zásoby vodního ledu. S možností ledu na Merkuru se pohrávalo léta, inspirací byl objev radarově jasných, tudíž velmi odrazivých oblastí u severního pólu. Radarově jasné oblasti vyznačené na mapě žlutou barvou promítnuté do snímků MESSENGERu zdá se odpovídají dnům a stěnám impaktních kráterů u severního pólu. Oblasti dále od pólu se koncentrují na stěny kráterů obrácené k severu. Neutronová spektroskopie z MESSENGERu a teplotní modely kráterů ukazují, že materiál v těchto oblastech obsahuje množství vodíku odpovídající téměř čistému vodnímu ledu, který je zřejmě uschován v oblastech s teplotami pod 100 Kelvinů (-280F, -173C). Předpokládá se, že za podmínek trvalého stínu, jako je tomu v kráterech na Měsíci, by zdrojem ledu na Merkuru mohly být trosky po impaktech komet.

Štítky: Severní pól, Voda, Merkur, Led, Radar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »