Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A

Uznání: NASA, ESA, S. Baum & C. O'Dea (RIT), R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF),
and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Proč z této galaxie vyvěrají tak nádherné výtrysky? Nikdo sice s jistotou neví, ale nejspíše to souvisí s aktivní superhmotnou černou dírou v jejím středu. Galaxie Herkules A ve středu snímku se ve viditelném světle zdá být docela normální eliptickou galaxií. Nicméně při zobrazení v rádiových vlnách se objeví ohromné, milión světelných let dlouhé plazmové výtrysky. Podrobná analýza ukazuje, že střed této galaxie, též známý jako 3C 348, je ve skutečnosti 1000 krát hmotnější, než naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a že centrální černá díra je též téměř 1000 krát hmotnější, než černá díra ve středu naší Mléčné dráhy. Na snímku nahoře je do snímku z družice Země, z Hubblova kosmického dalekohledu, superponován rádiový obraz pořízený nedávno vylepšeným radioteleskopem VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku v USA. Fyzika, která takové výtrysky vytváří, zůstává předmětem výzkumu, přičemž nejpravděpodobnějším zdrojem energie je hmota, která vířivě padá do centrální černé díry.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »