Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Baku

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Na této scéně u vody vychází úplněk. K jeho barvitému odrazu ve vodě se přidávají přístavní světla a odrazy západního obzoru hned po západu v oknech mrakodrapu. Pěkný obrázek se skládá ze snímků pořizovaných s odstupem 2 minut 28. listopadu z přístavního města Baku v Ázerbajdžánu u Kaspického moře. Úplněk nebyl ani větší, ani jasnější než ostatní, i když to je těžké srovnat. Úplněk 28. listopadu byl ve skutečnosti blízko apogea a tak byl nejmenším úplňkem roku 2012. Když vyšel nad mola v Baku, a zároveň nad většinu východní polokoule, tak byl ve světlejším, neboli penumbrálním stínu. Jemný vliv penumbrálního zatmění je sotva rozpoznatelný jako trochu tmavší levá strana měsíčního kotouče. Měsíční úplněk je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a zde se k němu připojila také jasná planeta Jupiter, pouhých pár dní od své vlastní opozice.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Lunární zatmění, Odzemí, Penumbra, Opposition


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »