Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Baku

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Na této scéně u vody vychází úplněk. K jeho barvitému odrazu ve vodě se přidávají přístavní světla a odrazy západního obzoru hned po západu v oknech mrakodrapu. Pěkný obrázek se skládá ze snímků pořizovaných s odstupem 2 minut 28. listopadu z přístavního města Baku v Ázerbajdžánu u Kaspického moře. Úplněk nebyl ani větší, ani jasnější než ostatní, i když to je těžké srovnat. Úplněk 28. listopadu byl ve skutečnosti blízko apogea a tak byl nejmenším úplňkem roku 2012. Když vyšel nad mola v Baku, a zároveň nad většinu východní polokoule, tak byl ve světlejším, neboli penumbrálním stínu. Jemný vliv penumbrálního zatmění je sotva rozpoznatelný jako trochu tmavší levá strana měsíčního kotouče. Měsíční úplněk je na pozemské obloze na opačné straně od Slunce a zde se k němu připojila také jasná planeta Jupiter, pouhých pár dní od své vlastní opozice.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Lunární zatmění, Odzemí, Penumbra, Opposition


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »