Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad lesem toulcovníků

Uznání a copyright: Florian Breuer

Před slavným pozadím hvězd a galaxií se nachází jedny z nejneobvyklejších stromů na Zemi. Stromy zvané toulcovníky jsou ve skutečnosti dužnaté rostliny aloe, které mohou dorůstat rozměrů stromů. Jméno toulcovník pochází z historické užitečnosti jejich dutých větví sloužících jako toulce na oštěpy. Tyto stromy se vyskytují především v jižní Africe a na obrázku je kompozice z 16 expozic z toulcovníhového pralesa v jižní Namibii. Věk některých z nejvyšších toulcovníků v parku se odhaduje na 300 let. Za stromy je vidět světlo malého města Keetmanshoop v Namibii. V dálce se v pozadí vypíná oblouk majestátního centrálního pásu naší Mléčné dráhy. V ještě větší dálce jsou vlevo vidět Velký a Malý Magellanův oblak, menší satelitní galaxie Mléčné dráhy, které jsou na jižní polokouli dost výrazné.

Poslední opakovací den v tomto století: Dnes bude po dobu jedné sekundy datum a čas stejné 12/12/12 12:12:12.

Štítky: Mléčná dráha, Magellanic clouds, Quiver trees


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »