Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svět umbry

Uznání a copyright: Dennis L. Mammana (TWAN)

Pozorovatelé oblohy z celého světa se 14. listopadu shromáždili na této malé planetě, aby mohli být v temném umbrálním stínu Měsíce. Měsíc opravdu vrhal stín při úplném zatmění Slunce minulý měsíc a tou malou planetou je ve skutečnosti pláž na ostrově Green Island u pobřeží Queenslandu v Austrálii. Obrázek samotný je první projekcí maličké planety s úplným slunečním zatměním a je to digitálně spojených a stočených 8 snímků, které pokrývají 360x180 stupňů. Neohrožený fotograf nesměl při tom celém vzrušení během totality zapomenout vyfotit jak stranu zatmění, tak i opačnou. Zatmělé Slunce je uprostřed u obzoru této maličké planety, obklopené zářící sluneční koronou. Nahoře obrázku lze spatřit Venuši. Vpravo dole svítí jasná hvězda Sirius u vrcholu velmi vysokého stromu.

Štítky: Sluneční zatmění, Umbra, Australia, Tse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »