Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svět umbry

Uznání a copyright: Dennis L. Mammana (TWAN)

Pozorovatelé oblohy z celého světa se 14. listopadu shromáždili na této malé planetě, aby mohli být v temném umbrálním stínu Měsíce. Měsíc opravdu vrhal stín při úplném zatmění Slunce minulý měsíc a tou malou planetou je ve skutečnosti pláž na ostrově Green Island u pobřeží Queenslandu v Austrálii. Obrázek samotný je první projekcí maličké planety s úplným slunečním zatměním a je to digitálně spojených a stočených 8 snímků, které pokrývají 360x180 stupňů. Neohrožený fotograf nesměl při tom celém vzrušení během totality zapomenout vyfotit jak stranu zatmění, tak i opačnou. Zatmělé Slunce je uprostřed u obzoru této maličké planety, obklopené zářící sluneční koronou. Nahoře obrázku lze spatřit Venuši. Vpravo dole svítí jasná hvězda Sirius u vrcholu velmi vysokého stromu.

Štítky: Sluneční zatmění, Umbra, Australia, Tse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »