Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 922: Srážková prstencová galaxie

Uznání: NASA, ESA; Acknowledgement: Nick Rose

Proč má tato galaxie tolik velkých černých děr? Nikdo opravdu neví. Co je ale jisté, že NGC 922 je prstencová galaxie, která vznikla při srážce velké a malé galaxie před asi 300 milióny lety. Dávná srážka vyvolala z místa střetu poblíž centra vysoko hustotní vlny plynu, podobně jako kámen hozený do rybníka, a ty částečně zkondenzovaly do hvězd. Na snímku nahoře, který nedávno pořídil Hubblův kosmický dalekohled, je po levé straně NGC 922 vidět nádherně složitý prstenec. Pozorování galaxie NGC 922 pomocí rentgenové observatoře Chandra ovšem ukazují několik zářících rentgenových uzlíků, které jsou nejspíš velké černé díry. Tak velký počet hmotných černých děr je dost překvapivý, jelikož složení plynu v NGC 922 bohaté na těžké prvky by mělo od vzniku odrazovat téměř cokoliv tak hmotného. Výzkum bude jistě nadále pokračovat. NGC 922 měří asi 75 000 světelných let, nachází se asi 150 miliónů světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí chemické Pece (Fornax).

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Prstencová galaxie


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »