Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz polární záře nad Aljaškou

Uznání a copyright: Todd Salat (AuroraHunter); Sky Annotation: Judy Schmidt

Některé polární záře lze uvidět jenom s kamerou. Nazývají se subvizuální a jsou příliš slabé, než aby mohly být vidět pouhým okem. Zelenou polární záři na snímku nahoře je vidět snadno, ale ta červená se stala zjevnou teprve po 20 sekundové expozici. Důvodem je to, že lidské oko dokáže světlo akumulovat jen po zlomeček vteřiny, zatímco závěrku kamery lze otevřít po mnohem delší dobu. Při fotografování už tak malebné scény nedaleko Anchorage na Aljašce v USA minulý podzim dokázala kamera zachytit vizuální zelenou i subvizuální červenou polární záři včetně odrazu v jezeře s lekníny. Vysoko nahoře jsou vidět tisíce hvězd včetně hvězdokupy Plejády, zatímco u obzoru těsně nad mraky vpravo je planeta Jupiter. Polární záře jsou vyvolány energetickými částicemi ze Slunce, které při příletu do zemské magnetosféry v blízkosti zemských pólů způsobují déšť elektronů a protonů do vzduchu. Červená i zelená polární záře je typicky vyvolána atomy excitovaného kyslíku, přičemž červená emise, pokud je vidět, tak je vidět výše. Polární záře nabývají mnoha tvarů a barev.

Štítky: Polární záře, Red, Mouse over, Subvisual


46. vesmírný týden 2017

46. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 13. 11. do 19. 11. 2017. Měsíc bude v novu. Ráno nastane těsná konjunkce Venuše s Jupiterem. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran a nad ránem je vidět nad jihovýchodem také Mars. Maximum aktivity meteorického roje Leonid připadá na 17. listopad. V neděli vypuštěná nákladní loď Cygnus se má v týdnu spojit s ISS. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Andromeda

M31

Další informace »