Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet asteroidu 2012 DA14

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Už letí. Ta malá tečka, která se na videu nahoře pohybuje před hvězdami pozadí, je potenciálně nebezpečný asteroid, který prolétá nad zemskou atmosférou. Asi 50 metrový asteroid 2012 DA14 minulý pátek Zemi minul a nejenom že prolétal uvnitř dráhy Měsíce, který je pro asteroid této velikosti neobvykle blízko, ale proletěl také uvnitř dráhy geostacionárních družic. Asteroid této velikosti, nebo větší, naneštěstí zhruba každých 1000 let zasáhne Zemi. Pokud by 2012 DA14 Zemi zasáhl, tak by mohl zničit krajinu velikosti města, nebo dopadnout do oceánu a vyvolat nebezpečnou cunami. Přestože vyhledávání a sledování potenciálně nebezpečných asteroidů je hlavním zájmem moderní astronomie, tak tato malá tělíska z ledu nebo kamení jsou typicky natolik slabá, že jich bylo doposud nalezeno pouze pár procent. Ještě menší kousky ledu a kamení, jako byly spektakulární (nesouvisející) meteory nad Ruskem a Kalifornií v několika minulých dnech, jsou ještě hůře k nalezení, ovšem představují menší nebezpečí.

Galerie: Videa a snímky asteroidu 2012 DA14

Štítky: Asteroid, Impakt, Video, 2012 DA14


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »