Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon a prstence

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Proč by měly mraky na Saturnu vytvářet šestiúhelník? Nikdo neví. Tento útvar byl původně objeven při průletech Voyagerů kolem Saturnu v letech 1980-tých a nikdo nic podobného neviděl nikde jinde ve Sluneční soustavě. Pokud by jižní pól Saturnu už tak nebyl dost zvláštní se svým rotujícím vírem, tak Saturnův severní pól se zdá být ještě podivnější. Nahoře na snímku pořízeném z družice Saturnu z kosmické sondy Cassini jsou do velkých podrobností vidět bizarní vzory mračen. Tento a podobné snímky ukazují na stabilitu hexagonu dokonce více než 20 let po Voyageru. Videa Saturnova severního pólu ukazují, že struktura mraků při své rotaci stále zachovává svoji hexagonální strukturu. Na rozdíl od jednotlivých mraků, které mají tvar šestiúhelníku (hexagonu) na Zemi, oblačné vzory na Saturnu mají šest dobře definovaných téměř stejně dlouhých stran. Dovnitř takového hexagonu by se vešly čtyři Země. Na tomto ze strany pořízeném snímku je vidět, že tmavý stín planety zakrývá část svého velkolepého systému prstenců, který je zčásti vidět vpravo nahoře.

Astrofyzikové: Prohlédněte si více než 550 zdrojových souborů astrofyzikální zdrojové knihovny.

Štítky: Saturn, Prstence, Hexagon


46. vesmírný týden 2017

46. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 13. 11. do 19. 11. 2017. Měsíc bude v novu. Ráno nastane těsná konjunkce Venuše s Jupiterem. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran a nad ránem je vidět nad jihovýchodem také Mars. Maximum aktivity meteorického roje Leonid připadá na 17. listopad. V neděli vypuštěná nákladní loď Cygnus se má v týdnu spojit s ISS. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »